How much do things cost? – The Cost of Living Page

How much do things cost?

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

In some countries there is a high cost of living. In other countries there is a lower cost of living. But everybody argues about what living is? How much do you need (minimum) to get by in your city?

Write your answer in the comments section at the bottom. Tell us some prices too. You will see a list of items of food further down the page. Tell us how much each item costs in your city.

Vocabulary

the cost of living
the standard of living
the quality of life
the consumer price index
the average income

How much is a loaf of bread?

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

a bottle of milk

a kilogram of flour

a kilogram of sugar

a kilogram of rice

a hundred grams of butter

a kilo of tomatoes

500 ml cooking oil

a kilo of potatoes

a cabbage

five hundred grammes of cheese

Weights and Measures

If you want to talk about prices and how much things cost, then you will need to know about units of weight and measurement.

How much does it weigh?
How big is it?
How long is it?
How far is it?
How high is it?

Links

Weights and Measures – The Dimension Page
The Cereal Page
The Container Page
The Thing Page

Coming Links
The Metaphor Page
The Food Page

The Recipe Page

Do you know any cheap recipes that help to save money? Tell us on The Recipe Page.What are having for dinner tonight?

Time and Money – How do they relate?

You work for money but how are you paid and how much is everything?

Then you have some money but do you have enough money? Listen to a conversation with the richest man in Mosquito City – Mr Peter Bestluck

How much do things cost in your town? Write the answers in the comments section at the bottom of this page.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

World English Course

There are lots of things you can learn in the World English Course. There is a place where you can talk about work and there is also a place where you can find a job and a place where you can find staff. There is a place where you can have fun and there is a place where you can talk about food or family. There is also a place where you can talk about money or love or philosophy. You can study anything you want anytime you want. You can do it once a week or every day or any time you like. Have fun! Work hard! Tell your friends and family members! Enjoy!

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks

5 Responses to “How much do things cost? – The Cost of Living Page”

Read below or add a comment...

  1. Dan says:

    Howdy! I realize this is sort of off-topic
    but I needed to ask. Does building a well-established blog like yours require a large amount of work?
    I’m completely new to writing a blog however I do write in my diary everyday. I’d like to
    start a blog so I can share my own experience and thoughts online.

    Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners.
    Appreciate it!

  2. Mark White says:

    In south east Queensland (the Brisbane area) the cheapest loaf of bread costs about two dollars.

    I like a loaf of heavy Latvian sweet and sour rye bread, which lasts almost a week. It costs about five fifty.

    The average loaf of sliced bread on the shelves at the supermarket is between three and six dollars. It seems like a lot. Everything seems to have gone up.

  3. hi,this is a very good idea i think i can improve the language.thank you.

  4. khaledeh says:

    Thanks it is very good i thing theis useful for me. thanks aloe.

  5. is very interesting.
    thanks so much.

Leave A Comment...

*